قانون آیین دادرسی کیفری

ماده 20 قانون آیین دادرسی کیفری

قانون آیین دادرسی کیفری » بخش اول: کلیات » فصل دوم: دعوای عمومی و دعوای خصوصی

عدم تاثیر سقوط دعوای عمومی در سقوط دعوای خصوصی

سقوط دعوای عمومی موجب سقوط دعوای خصوصی نیست. هرگاه تعقیب امر کیفری به جهتی از جهات قانونی موقوف یا منتهی به صدور قرار منع تعقیب یا حکم برائت شود، دادگاه کیفری مکلف است، در صورتی که دعوای خصوصی در آن دادگاه مطرح شده باشد، مبادرت به رسیدگی و صدور رای نماید.

ماده 21 قانون آیین دادرسی کیفریماده 19 قانون آیین دادرسی کیفری

تفسیر ماده 20 قانون آیین دادرسی کیفری

نکته 1- دعوای خصوصی، تابع دعوای عمومی است اما لازم نیست دعوای عمومی منتهی به صدور حکم محکومیت شود بلکه ممکن است دادگاه کیفری پس از رسیدگی به ماهیت دعوا، حکم به برائت بدهد و یا جهتی رخ دهد که ادامه رسیدگی ماهوی را منتفی کند و دادگاه کیفری ناچار شود دعوای عمومی را ساقط کند.

بنابراین سقوط دعوای عمومی موجب سقوط دعوای خصوصی نیست. و دادگاه کیفری مکلف است، در صورتی که دعوای خصوصی در آن دادگاه مطرح شده باشد، مبادرت به رسیدگی و صدور رای نسبت به جنبه خصوص دعوی نماید.


 

سوالات چهارگزینه‌ای

سوال) هرگاه دادگاه کیفری متهم را از جهت جنبه عمومی ناشی از جرم تبرئه نمایند، نسبت به ضرر و زیان مدعی خصوصی، چه تصمیمی اتخاذ می‌نمایند؟ (قضاوت 94)

1) قرار امتناع از رسیدگی

2) قرار عدم صلاحیت

3) ادامه رسیدگی و صدور حکم

4) قرار اناطه

پاسخ سوال

پاسخ: گزینه 3

ماده 506 قانون آیین دادرسی کیفری:

موقوف شدن اجرای مجازات در حقوق شاکی یا مدعی خصوصی و اجرای احکام ضبط اشیاء و اموالی که وسیله ارتکاب جرم بوده و یا از ارتکاب جرم تحصیل شده است، تاثیری نخواهد داشت، مگر اینکه علت موقوف شدن اجرای مجازات، نسخ مجازات قانونی باشد.

منابع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا