قانون مجازات اسلامی

ماده 656 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)

قانون مجازات اسلامی » کتاب پنجم: تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده » فصل بیست‌ویکم: سرقت و ربودن مال غیر

سرقت غیرجامع

در صورتی که سرقت جامع شرایط حد نباشد و مقرون به یکی از شرایط زیر باشد مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و تا (۷۴)‌ ضربه شلاق محکوم می‌شود:

۱- سرقت در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا در توابع آن یا در محل‌های عمومی از قبیل مسجد و حمام و غیر اینها واقع شده باشد.

۲- سرقت در جایی واقع شده باشد که به واسطه درخت و یا بوته یا پرچین یا نرده محرز بوده و سارق حرز را شکسته باشد.

۳- در صورتی که سرقت در شب واقع شده باشد.

۴- سارقین دو نفر یا بیشتر باشند.

۵- سارق مستخدم بوده و مال مخدوم خود را دزدیده یا مال دیگری را در منزل مخدوم خود یا منزل دیگری که به اتفاق مخدوم به آن جا رفته یا‌ شاگرد یا کارگر بوده و یا در محلی که معمولاً محل کار وی بوده از قبیل خانه، دکان، کارگاه، کارخانه و انبار سرقت نموده باشد.

۶- هر گاه اداره‌کنندگان هتل و مسافرخانه و کاروانسرا و کاروان و به طور کلی کسانی که به اقتضای شغل اموالی در دسترس آنان است تمام یا‌قسمتی از آن را مورد دستبرد قرار دهند.

ماده 657 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) ماده 655 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)

تفسیر ماده 656 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)

نکته 1- وجود هر یک از شرایط شش گانه فوق موجب خروج عمل از عنوان سرقت تعزیری ساده، و در عوض، شمول ماده 656 نسبت به آن خواهد شد.[1]


نکته 2- در مورد بند ۶ ماده ۶۵۶، لازم به ذکر است که این بند به حالتی اشاره دارد که عنصر «سپردن مال» به اداره کنندگان هتل و غیره محرز نباشد والا با احراز عنصر سپردن، عمل آنان را ظاهرا باید خیانت در امانت دانست و نه سرقت. به همین دلیل، بند ۶ از دسترس بودن اموال، و نه سپرده شدن بودن آن‌ها، سخن گفته است.

بعلاوه، این بند نه تنها شامل اداره کنندگان هتل‌ها، بلکه شامل افرادی مثل کارگران هتل‌ها یا استخرهای عمومی و نظایر آن‌ها هم می‌شود.[1]


 

منابع

1. صادقی، میرمحمد، جرایم علیه اموال و مالکیت، ص385، انتشارات میزان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا